Qonunlar va qonun osti xujjatlar
“O’ZFARMSANOAT” DAK BO’YICHA O’ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI PRЕZIDЕNTINING KAROR VA FARMONLARI, O’ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI VAZIRLAR MAXKAMASINING QARORLARI
1. Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини ишлаб чиқариш учун мўлжалланган импорт қилишда қўшилган қиймат солиғидан озод қилинадиган хом ашёлар рўйхатига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” 26.01.2012 йилдан №1952-2.
2. “Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни 25.04.1997 й. N 415-I.
3. “Ўзбекистон фармацевтика саноати (”Ўзфармсаноат”) давлат-акционерлик концернини ташкил этиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони 02.06.1993 й. № ПФ-609.
4. Ўзбекистон фармацевтика саноати (”Ўзфармсаноат”) давлат-акционерлик концерни фаолиятини ташкил этиш масалалари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори 17.06.1993 й № 290.
5. “Ўзбекистон Республикасида тиббиёт ва фармацевтика саноатини ривожлантиришни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори 14.08.1996 й. N 283.
6. “Республикада дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари ишлаб чиқариш турлари ва ҳажмини янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори 21.12.1999 й. № 538.
7. “Республикада дори-дармонлар ва тиббий буюмлар билан таъминлашни ва уларни тақсимлашни яхшилашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида” 06.08.1994 йил № 404.
8. “Республика аҳолисини дори-дармонлар билан таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида” ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори 07.08.1997 й. № 391.
9. “Фармацевтика саноати омборларида тайер маҳсулот қолдиқларининг нормативини кўпайтириш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори 10.09.2002 й. № 567-ф
10. “Маҳаллий дори-дармон ва тиббиёт буюмлари ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори 14.07.2006 й. № ПК-416.
11. “2011 йилгача бўлган даврда фармацевтика тармоғи корхоналарини модернизация қилиш, техникавий ва технологик қайта жиҳозлаш дастури тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қарори 19.11.2007 йилдаги ПҚ-731-сонли.
12. Фармацевтика ишлаб чиқариш корхоналари ходимлари учун махсус кийим, махсус пойабзал ва бошқа якка тартибда ҳимояланиш воситаларини бепул беришнинг Намунавий меъёрлари (ЎзР АВ 24.09.2008 й. 1861-сон билан рўйхатга олинган ЎзР МАИМКВ 20.08.2008 й. 35-сон Буйруғи билан тасдиқланган)
13. Фармацевтика ишлаб чиқариши ходимлари учун меҳнатни муҳофаза қилиш Қоидалари (ЎзР АВ 19.01.2009 й. 1887-сон билан рўйхатга олинган ЎзР МАИМКВ 17.12.2008 й. 76-сон Буйруғи билан тасдиқланган)
14. 2009 йилда саноат кооперацияси асосида тайёр маҳсулотлар, бутловчи буюмлар ва материаллар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш дастури тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 27.01.2009 й. ПК-1048-сон Қарори
15. Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини ишлаб чиқариш учун мўлжалланган импорт қилишда қўшилган қиймат солиғидан озод қилинадиган хом ашёлар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисида“ги Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Ташқи иқтисодий алоқалар, инвестициялар ва савдо вазирлиги, Давлат божхона қўмитасининг 06 май 2009 йилдаги 5-3-6/28, 53, ЭГ-01/10-2053 и 01-02/8-9-соли ва Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 20 апрел 2009 йилдаги 7-сонли қарори (”Ўзфармсаноат” ДАК билан 20 апрел 2009 йилда келишилган, ЎзР Адлия вазирлигида 08.05.2009 й. 1952-сон билан рўйхатга олинган).
16. Ўзбекистон Республикасининг 2009 йил 17 сентябридаги “Ўзбекистон Республикаси айрим қонун хужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар критиш тўғрисида”ги ЎРҚ-221 сонли Қонуни.
17. Ўзбекистон Республикасининг 2009 йил 17 сентябридаги “Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар критиш тўғрисида”ги ЎРҚ-222 сонли Қонуни.
18. “Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини ишлаб чиқариш учун мўлжалланган импорт қилишда қўшилган қиймат солиғидан озод қилинадиган хом ашёлар Руйхатига киритилаётган қўшимчалар киритиш тўғрисида“ги Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Ташқи иқтисодий алоқалар, инвестициялар ва савдо вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ва Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 21 январь 2010 йилдаги 94, 6, ЭГ-01/10-7079, 01-02/8-16, 15-сонли қарори (”Ўзфармсаноат” ДАК билан 21 январь 2010 йилда келишилган, ЎзР Адлия вазирлигида 21 январь 2010 й. 1952-I-сон билан рўйхатга олинган).
19. “Шифокор рецептисиз сотиладиган дори воситаларининг рўйхатини тасдиқлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирининг 2009 йил 21 декабрдаги 371-сонли буйруғи (Адлия вазирлигида 2010 йил 13 январда 2062-сон билан рўйхатга олинган)
20. “Республика дорихона муассасаларида дори-дармонлар ва тиббий буюмлар сотиш коидаларига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2010 йил 16 февралдаги 18-сонли Қарори.
21. Ўзбекистон Республикаси тиббиёт амалиётида қўллашга рухсат этилган тиббий буюмларнинг рўйхатини тасдиқлаш тўғрисида“ги Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирининг 2010 йил 22 мартдаги 81-сонли буйруғи (Адлия вазирлигида 2010 йил 13 апрелда 2094-сон билан рўйхатга олинган)
22. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 23.03.2010 й. ПК-1306-сон “2010 йилда саноат кооперацияси асосида тайёр маҳсулотлар, бутловчи буюмлар ва материаллар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш дастури тўғрисида”ги Қарори
23. Фармацевтика ва тиббиёт фаолиятига лицензия беришни тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида“ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2010 йил 7 апрелдаги ПҚ-1319-сонли Қарори.
24. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 15.12.2010 й. ПҚ-1442-сон “2011-2015 йилларда Ўзбекистон Республикаси саноатини ривожлантиришнинг устувор йўналишлари тўғрисида”ги Қарори
25. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 29.12.2010 йил ПҚ-1455-сон “Ўзбекистон Республикасининг 2011 йилги Инвестиция дастури тўғрисида”ги Қарори
26. Ўзбекистон Республикасининг 04.01.2011 йил ЎРҚ-278-сон Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонуни (Қонунчилик палатаси томонидан 02.11.2010 й. қабул қилинган, Сенат томонидан 03.12.2010 й. маъқулланган)
27. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 25.02.2011 йил 49-сон “тайёр дори воситалари импортини тартибга солиш тўғрисида”ги Қарори
28. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 03.03.2011 йил 59-сон “2011 йилда Ҳалқаро саноат ярмаркаси ва Кооперация биржасини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори
29. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 15.03.2011 йил 72-сон “Йирик корхоналар ва ишлаб чиқаришларда технологик асбоб-ускуналар ва технологияларнинг техник аудитини ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори
30. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 11.05.2011 йил 132-сон “Импорт қилишда Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодекси 211-моддасининг 6-бандида назарда тутилган қўшилган қиймат солиғи бўйича имтиёзлар татбиқ қилинмайдиган доривор воситалар рўйхатига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги Қарори
31. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 12.05.2011 йил ПҚ-1529-сон “Тадбиркорлик субъектларини ташкил этиш ва давлат рўйхатидан ўтказиш тартибини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори

Законы и подзаконные акты
ПЕРЕЧЕНЬ ПОСТАНОВЛЕНИЙ, РАСПОРЯЖЕНИЙ КАБИНЕТА МИНИСТРОВ, УКАЗОВ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН В ОБЛАСТИ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
1. Закон Республики Узбекистан от 25.04.1997 г. N 415-I “О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности”.
2. Указ Президента Республики Узбекистан № УП-609 от 02 июня 1993 г. “Об образовании Узбекского государственно-акционерного концерна фармацевтической промышленности (”Узфармпром”)”.
3. Постановление Кабинета Министров от 17 июня 1993 г. N 290 “О вопросах организации и деятельности Узбекского государственно-акционерного концерна фармацевтической промышленности “Узфармпром”.
4. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14 августа 1996 г. N 283 “О мерах государственной поддержки развития медицинской и фармацевтической промышленности в Республике Узбекистан”.
5. Постановление Кабинета Министров от 21 декабря 1999 г. N 538 “О мерах по дальнейшему расширению ассортимента и объемов производства лекарственных средств и изделий медицинского назначения в республике”.
6. Постановление Кабинета Министров Республики от 6 августа 1994 г. N 404 “О неотложных мерах по улучшению снабжения и распределения лекарственных средств и изделий медицинского назначения в республике”.
7. Постановление Кабинета Министров от 7 августа 1997 г. N 391 “О мерах по лекарственному обеспечению населения республики “.
8. Распоряжение Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10.09.2002 г. N 567-ф “Об увеличении норматива остатков готовой продукции на складах фармацевтической отрасли”.
9. Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 июля 2006 г. N ПП-416 “О мерах по поддержке отечественных производителей лекарственных средств и изделий медицинского назначения”.
10. Постановление Президента Республики Узбекистан от 19.11.2007 г. N ПП-731 “О Программе модернизации, технического и технологического перевооружения предприятий фармацевтической отрасли на период до 2011 года”
11. Типовые нормы бесплатной выдачи специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты для работников фармацевтических производств” (утверждены приказом министра труда и социальной защиты населения от 20.08.2008 г. N 35 Зарегистрированы в Министерстве юстиции РУз от 24.09.2008 г. № 1861)
12. Правила по охране труда для работников фармацевтического производства” (утверждены приказом министра труда и социальной защиты населения от 17.12.2008 г. N 76, зарегистрированы в Министерстве юстиции РУз от 19.01.2009 г. № 1887)
13. Постановление Президента Республики Узбекистан от 27.01.2009 г. № ПП-1048 “О Программе локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов на основе промышленной кооперации на 2009 год”
14. Постановление Министерства экономики, Министерства финансов, Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли, Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан от 06 мая 2009 г. №№ 5-3-6/28, 53, ЭГ-01/10-2053 и 01-02/8-9 и Министерства здравоохранения Республики Узбекистан от 20 апреля 2009 г. № 7 “Об утверждении перечня сырья, предназначенного для производства лекарственных средств и изделий медицинского назначения, освобождаемого при импорте от уплаты налога на добавленную стоимость”, (согласовано с ГАК “Узфармсаноат” от 20 апреля 2009 г., зарегистрировано в Министерстве юстиции РУз от 08 мая 2009 г. за № 1952).
15. Закон РУз “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан” № ЗРУ-221 от 17.09.2009 г.
16. Закон РУз “О внесении изменений и дополнений в Закон “О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности” № ЗРУ-222 от 17.09.2009 г.
17. Постановление Министерства экономики, Министерства финансов, Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли, Государственного таможенного комитета, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан от 21 января 2010 г. №№ 94, 6, ЭГ-01/10-7079, 01-02/8-16, 15 “О внесении дополнений в перечень сырья, предназначенного для производства лекарственных средств и изделий медицинского назначения, освобождаемого при импорте от уплаты налога на добавленную стоимость“, (согласовано с ГАК “Узфармсаноат” от 21 января 2010 г., зарегистрировано в Министерстве юстиции РУз от 28 января 2010 г. за № 1952-I).
18. Приказ Министра здравоохранения Республики Узбекистан от 21.12.2010 г. № 371 “Об утверждении перечня лекарственных средств, отпускаемых без рецепта врача” (зарегистрировано в Министерстве юстиции РУз от 13.01.2010 г. № 2062).
19. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16.02.2010 г. № 18 “О внесении изменений в правила реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения в аптечных учреждениях республики”.
20. Приказ Министра здравоохранения Республики Узбекистан от 22.03.2010 г. № 81 “Об утверждении перечня изделий медицинского назначения, разрешенных к применению в медицинской практике в Республике Узбекистан” (зарегистрировано в Министерстве юстиции РУз от 13.04.2010 г. № 2094).
21. Постановление Президента Республики Узбекистан от 23.03.2010 г. № ПП-1306 “О Программе локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов на основе промышленной кооперации на 2010 год”
22. Постановление Президента Республики Узбекистан от 07.04.2010 г. № ПП-1319 “О мерах по упорядочению лицензирования фармацевтической и медицинской деятельности”.
23. Постановление Президента Республики Узбекистан от 15.12.2010 г. № ПП-1442 “О приоритетах развития промышленности Республики Узбекистан в 2011-2015 годах”.
24. Постановление Президента Республики Узбекистан от 29.12.2010 г. № ПП-1455 “Об Инвестиционной программе Республики Узбекистан на 2011 год”
25. Закон Республики Узбекистан от 04.01.2011 г. N ЗРУ-278 “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан” (Принят Законодательной палатой 02.11.2010 г., одобрен Сенатом 03.12.2010 г.)
26. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25.02.2011 года № 49 «О регулировании импорта готовых лекарственных средств».
27. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 03.03.2011 г. N 59 “О мерах по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2011 году”.
28. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан № 72 «О мерах по проведению технического аудита технологического оборудования и технологий на крупных предприятиях и производствах» от 15.03.2011года.
29. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11.05.2011 г. № 132 “Об утверждении Положения о порядке внесения изменений и дополнений в перечень лекарственных средств, при импорте которых не распространяется льгота по налогу на добавленную стоимость, предусмотренная пунктом 6 статьи 211 Налогового кодекса Республики Узбекистан”
30. Постановление Президента Республики Узбекистан от 12.05.2011 г.  № ПП-1529 “О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка организации и государственной регистрации субъектов предпринимательства”